İş Bankası’ndan Türkiye’nin Ev Kredisi Kampanyası

is-bankasi-ev-kredisi

Ev sahibi olmak, kira öder gibi ev almak herkesin hayali ve en güvenilir yatırım seçeneği. Siz de bu kış hayalinizdeki eve sahip olmak için bankaların konut kredisi faiz oranları arasında karşılaştırma ve hesaplama işlemleri yapıyor, sizin için en uygun ev kredisi seçeneğine başvuru yaparak hayalinizi gerçekleştirmek istiyorsanız İş Bankası Ev Kredisi kampanyasını incelemenizi öneririz.

Türkiye’nin Ev Kredisi Kampanyası” adıyla ve düşük faizli ev kredisi koşullarıyla hazırlanan kampanyada hem masrafsız ev kredisi hem de düşük faizli ev kredisi seçenekleri mevcut. Gelelim detaylara…

İş Bankası Ev Kredisi Faiz Oranları ve Koşulları

İş Bankası Ev Kredisi seçeneği ile 120 ay vade seçeneğine ve 100 bin TL kredi tutarına kadar ev kredisi başvurusu yapmak mümkün.

Eğer “düşük faizli ev kredisi kullanırım ve binde 5 oranında tahsis ücreti öderim” diyorsanız İş Bankası ev kredisi faiz oranları sizin için yüzde 0,95 seviyesinde geliyor.

Eğer “faiz biraz yüksek olsa da olur, ben tahsis ücreti ödemek istemiyorum” diyenlerdenseniz hem tahsis ücreti ödemeden, hem de hayat sigortası zorunluluğu olmadan yüzde 0,99 faiz oranıyla İş Bankası ev kredisi başvurusu yapmanız mümkün.

İş Bankası Ev Kredisi Hesaplama

Peki bu veriler ışığında İş Bankası ev kredisi hesaplama verileri nasıl oluyor? İşte en popüler ölçütlerle hazırlanan hesaplama verileri:

Binde 5 tahsis ücretli ve hayat sigortalı, yüzde 0,95 faiz oranlı İş Bankası Ev Kredisi seçeneği için:

100 bin TL ev kredisi 60 ay vadede aylık 2 bin 194 TL ev kredisi taksitiyle geliyor ve toplam geri ödeme tutarı ise 131.654 TL olarak hesaplanıyor.

Aynı kredi tutarını 120 ay vadeyle kullandığınızda aylık ödemeleriniz bin 400 TL seviyesine düşerken vade sonunda ödeyeceğiniz tutar 168 bin 28 TL’ye kadar çıkıyor.

Bu kredi tutarı için 500 TL tahsis ücreti, 750 TL ekspertiz ücreti, 269 TL tutarında bir yıllık konut sigortası primi ve 180 TL tutarında ise DASK poliçesi bedeli tahsil ediliyor.

Hayat sigortasız, tahsis ücretsiz ve yüzde 0,99 faiz oranlı İş Bankası ev kredisi seçeneğine gelirsek;

Yine en popüler ev kredisi başvurusu tutarı olan 100 bin TL örneğinden hareketle, 60 ay vadede aylık taksitleriniz 2 bin 218 TL oluyor ve vade sonunda cebinizden toplamda 133 bin 103 TL civarında bir para çıkmış oluyor.

Aynı kredi tutarını masrafsız ve sigortasız seçenekte kullandığınızda aylık taksitleriniz bin 427 TL seviyesine kadar düşüyor fakat vade sonunda cebinizden çıkacak toplam tutar 171 bin 333 TL gibi bir seviyeye çıkmış oluyor.

Diğer ücretler bu kredi seçeneği için de geçerli.

En Uygun Ev Kredisi

İş Bankası’nın, piyasa koşullarına göre son derece uygun faiz ve koşullarla hazırladığı bu seçeneğinin yanı sıra başka bankaları da görmek ve ev kredisi karşılaştırma işlemi yapmak istiyorsanız doğru adrestesiniz.

Enuygunkredi.com ev kredisi hesaplama aracı ile aklınızdaki kredi tutarı ve vadesine göre hesaplamalar yapabilir, bu ölçütlere hangi bankanın hangi koşulları sunduğunu tek bir ekranda alt alta karşılaştırmalı olarak görebilirsiniz.

Enuygunkredi.com ev kredisi başvurusu yapmak isteyemlerden hiçbir bilgi talep etmeden hangi banka veya bankalara başvuruda bulunmak istiyorsa o bankanın başvuru ekranına güvenli bir şekilde yönlendirilmesini sağlıyor.

Finansbank “QNB Finansbank” Oldu, Kredi Faizleri Düştü

finansbank-ihtiyac-kredisi-2017

Türkiye’nin en güvenilir ve popüler bankalarından olan Finansbank, yakın zamanda bir yeniliğe imza atarak QNB Finansbank adını aldı. Müşterilerine birçok yenilik sunan banka, ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak isteyenler için de faiz oranlarını düşürdü. Bizde Enuygunkredi.com olarak sizler için uygun faizli kredi avantajlarını ve güncel Finansbank ihtiyaç kredisi kampanyalarını derledik.

QNB Finansbank İhtiyaç Kredisi Kampanyaları

Farklı beklentilere, farklı ihtiyaçlara özel olarak sunulan en güncel QNB Finansbank ihtiyaç kredisi kampanyalarını derlediğimiz aşağıdaki bilgileri, başka bankalarla ihtiyaç kredisi karşılaştırma işlemine tabi tutmak için Enuygunkredi.com ihtiyaç kredisi hesaplama aracı bir tık ötenizde.

QNB Finansbank ihtiyaç kredisi standart olarak yüzde 1,20 faiz oranıyla sunuluyor. 48 ay vadeye kadar başvuru mümkün.

QNB Finansbank Sonbahar Kredisi kampanyası 12 ay vade sınırıyla ve yüzde 1,27 faiz oranıyla geliyor.

İnternetten kredi başvurusu veya telefondan kredi başvurusu yapmak isteyenlere sunulan seçeneklerde ise QNB Finansbank ihtiyaç kredisi faiz oranları yüzde 1,20 seviyesinde sabitlenmiş durumda.

İlk kez Finansbank’tan kredi çekecek olan yeni müşterilere özel olarak hazırlanan QNB Finansbank Tanışma Kredisi kampanyasında QNB Finansbank ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1,19 seviyesine kadar düşüyor.

Başka bir bankadaki kredisini Finansbank’a taşımak isteyenler için sunulan Borç Transferi Kredisi yüzde 1,20 seviyesiyle geliyor.

Kamu personeli iseniz veya maaşınızı Finansbank maaş hesabı üzerinden alıyorsanız, Finasbank Kamu Kredisi ve Finansbank Finansmaaş Kredisi seçenekleri yüzde 1,18 faiz oranı ile hizmetinizde.

Tüm bu kredilerde faizlerin kredi notunuza bağlı olarak değişiklik gösterebileceğini ve çektiğiniz kredi tutarının binde 5’i oranında ihtiyaç kredisi tahsis ücreti ödeyeceğinizi de hatırlatalım.

 

Vakıfbank Kamu Kredisi Düşük Faizli ve Masrafsız

vakifbank-kamu-kredisi

İhtiyaç kredisi başvurusu yaptığınızda bankaların sizden istediği gelir belgesi ve kredi notu gibi belgelerin, size yapılacak kredi ödemesinin geri dönüşünü garantiye alma sebebiyle olduğunu biliyorsunuz. İşte bu açıdan, düzenli bir maaş gelirine sahip olan kamu personeli bir adım avantajlı başlıyor. Vakıfbank Kamu Kredisi de diğer kamu kredileri gibi kamu çalışanlarına özel kredi avantajları sunuyor.

İster düşük faizli ihtiyaç kredisi, ister masrafsız ihtiyaç kredisi, isterseniz farklı ödeme koşulları edinebileceğiniz Vakıfbank Kamu Kredisi kampanyasının detaylarını sizler için derledik.

Kamu Personeline Özel Vakıfbank İhtiyaç Kredisi

Vakıfbank ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kamu personeli, ister aylık eşit taksitli, ister 3 ay ödemesiz dönemli aylık eşit taksitli, ister 3 ayda bir taksitli veya ister değişken taksitli olarak geri ödeme şansına sahipler.

Vakıfbank Kamu Kredisi, halihazırda uygun faizli kredi seviyeleriyle sunduğu koşulları, kredi açılışı itibariyle 1 adet otomatik fatura ödeme talimatı verenler için daha avantajlı hale getiriyor.

Özetle:

50 bin TL ve 48 aya kadar Vakıfbank ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1,20 iken, talimat verenler için yüzde 1,19 oluyor.

10 bin 1 TL ve 70 bin TL arasında 48 ay vadeye kadar yüzde 1,19 olan Vakıfbank kamu kredisi faiz oranu, talimatla yüzde 1,18’e düşüyor.

1000 TL ile 70 bin TL arasında ise yine 48 ay vadeye kadarki seçenekler yüzde 1,27 faiz oranı ve fatura talimatıyla yüzde 1,25 seviyesine kadar düşüyor.

Daha çok banka, daha çok kredi seçeneği için birçok bankayı tek bir ekranda görüp karşılaştırabileceğiniz ihtiyaç kredisi hesaplama aracı Enuygunkredi.com güvencesi ile bir tık ötenizde.

 

Şimdi Al 2017’de Öde Halkbank İhtiyaç Kredisi

halkbank-ihtiyac-kredisi-2017

Önümüz kış… Akla gelen gelmeyen bir sürü ihtiyaç ve ödeme sizi bekliyor. Planlar ve harcamalar için bankaların sunduğu en uygun ihtiyaç kredisi seçenekleri de bu süreçte daha uygun faizli kredi avantajlarıyla tüketicilere sunulmaya başlandı. Halkbank ihtiyaç kredisi seçenekleri kapsamında yerini yeni alan bir ihtiyaç kredisi kampanyası da bunlardan biri.

Halkbank Kredi 2017 adıyla sunulan kampanya, yılın bu son aylarında tüketicileri yormamak için ihtiyaç kredisi başvurusu yapmayı düşünenlere 2017’ye kadar ilk taksitlerini ödeme avantajı sunuyor. Gelin detayları birlikte inceleyelim.

Halkbank İhtiyaç Kredisi: Faizsiz ve Masrafsız

Halkbank ihtiyaç kredisi kampanyası, isteyenlere düşük faizli, isteyenlere masrafsız kredi avantajıyla geliyor.

Düşük faizli ihtiyaç kredisi kullanmak isteyenler için yüzde 1,19 ile gelen Halkbank ihtiyaç kredisi faiz oranları, bu seçenekte çekilen kredi tutarının binde 5’i oranında tahsis ücreti alıyor.

Eğer masrafsız ihtiyaç kredisi kullanmak isterseniz, yüzde 1,25 gibi uygun bir kredi faiziyle bu mümkün.

Çektiğiniz krediyi şimdi alıp ilk taksiti 2017’de ödeyebildiğiniz kampanyada, ayrıca 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi avantajı da artık sunuluyor.

50 bin TL ve 48 ay örneğinde, düşük faizli kredide 1.446 TL olarak gelen aylık taksitler, yüksek faizli ve masrafsız seçenekte ise 1.468 TL olarak karşımıza çıkıyor.

Halkbank ile birlikte çok daha fazla bankanın kredi seçeneklerini incelemek, bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun kredi seçeneğine ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak için Enuygunkredi.com ihtiyaç kredisi hesaplama aracı en güncel verilerle, birçok bankanın verilerini tek sayfada size sunmak için bir tık ötenizde.

 

Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası Nedir, Ne Kadardır?

konut-kredisi-erken-odeme

Konut kredileri, uzun vadeli yatırımlarda en popüler tercih olan ev sahibi olmak için kredi türleri arasında en çok kredi hesaplama ve kredi başvurusu alan kredi türüdür. Uzun vadeli ve yüksek tutarlı bir kredi olduğu için de bürokratik aşamaları oldukça detaylı bir kredi süreci olduğunu da bilmek gerek. Bu sürecin parçalarından birisi de konut kredisi erken ödeme cezası.

Erken Ödeme Cezası Nedir?

Neden erken ödeyince ceza da ödemeniz gerektiğini merak edebilirsiniz. Konut kredileri uzun vadeli krediler olduğu için en başta belirlenen ödeme planının dışına çıkıldığ zaman, bankaların faiz gelirlerini de düşüren bir durum olmasından ötürü bankalar, krediyi erken kapatmak isteyenlere belirli oranlarda cezalar keserler.

Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası Ne Kadar?

Bu konudaki düzenlemeler biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. En son 2014 Mayıs’ında yayınlanan düzenlemelerde, tüketicilere kredi borçlarının bir kısmını veya tamamını erken ödeme serbestliği ve bankalara da erken ödemelerde indirim zorunluğu geldi.

Fakat, aldığınız kredi sabit faizli kredi ürünüyse ve kredi sözleşmesinde buna dair bir ibare yer almışsa, erken kredi ödemelerinde bankalar sizden ceza ödemesi alabilir.

Söz konusu düzenlemede kredi erken ödeme cezası olarak belirlenen yüzde 2 oranı, Tüketici Kanunu’ndaki son düzenlemede şöyle sınırlandı:

  • Kalan vade 36 aydan kısaysa erken kapatma cezası en fazla yüzde 1,
  • Kalan vade 36 aydan fazlaysa en fazla yüzde 2 oranında erken ödeme cezası talep edilir.

Tüm bunlar göz önüne alındığında kredi başvurusu esnasında imzaladığınız kredi sözleşmesini dikkatle okuyup, aklınıza yatmayan noktaları bankayla görüşmenizde fayda var.

En uygun kredi seçenekleri için Enuygunkredi.com kredi hesaplama aracı bir tık ötenizde…

 

Denizbank Web’de İhtiyaç Kredisi Avantajları

denizbank-webde-kredi

İhtiyaç kredisi başvurusu yapmak için bankalar ve kredi ürünleri ile kredi kampanyaları arasında incelemeler yapanlardansanız bu yazı sizi de ilgilendirebilir. İnternetten kredi başvurusu yapmak isteyenlere sunulan Denizbank ihtiyaç kredisi seçeneklerinden “Denizbank Web’de İhtiyaç Kredisi” ürünü yeni faizlerle karşımıda.

Yüksek kredi tutarlarına ve 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi avantajlarına kadar sunulan kredi ürünü, farklı vadelere farklı faiz alternatifleri de sunuyor.

Denizbank İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Denizbank Web’de İhtiyaç Kredisi seçeneğine ihtiyaç kredisi başvurusu yapanlar için 55 bin TL kredi tutarına ve 48 aya kadar vadelerle ihtiyaç kredisi sunuluyor.

10 bin TL ihtiyaç kredisi tutarına kadarki seçeneklerde uygulanan Denizbank Web’de ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1,55 olarak belirlenmiş.

10 bin 1 TL ve üzeri için belirlenen faiz oranı ise yüzde 1,59 olarak karşımıza çıkıyor.

10 bin TL kredi hesaplama örneklerine vadelere göre taksit verilerini sunmak gerekirse;

  • 12 ay vadede aylık taksitler 937 TL olarak hesaplanıyor.
  • 24 ay vadede 523 TL,
  • 36 ay vade seçeneğinde 387 TL
  • ve 48 ay vade seçeneğinde ise 320 TL tutarına dek düşüyor.

Çektiğiniz kredi tutarının binde 5’i oranında tahsis ücreti ödeme şartı ve kredi tutarına ve başka birtakım koşullara göre değişen tutarlarda sigorta ücretleri de ürün kapsamında tahsil edilen masraflardan.

Denizbank’ın yanı sıra bankaların ihtiyaç kredisi arayanlara sunduğu seçenekleri, sizin aklınızdaki kredi tutarına ve vadesine göre hesaplayıp tek bir ekranda bir arada inceleyip karşılaştırabileceğiniz ihtiyaç kredisi hesaplama aracı, en güncel verilerle ve kolay başvuru sistemiyle Enuygunkredi.com ile bir tık ötenizde.

Fibabanka’dan Esnaf ve KOBİ’lere Uygun Kredi Kampanyası

fibabanka-esnaf-kredisi

Kredi kampanyaları arasında incelemeler yapan, kredi hesaplama listeleriyle kendilerine en uygun kredi seçeneğine ulaşıp kredi başvurusu yapmak esnaf ve KOBİ’lere sonbaharın uygun faizli esnaf kredisi kampanyalarından birisi de Fibabanka esnaf kredisi seçeneğiyle geldi.

Fibabanka KOBİ Kredisi Yaz Faizleriyle Geliyor

“Fibabanka’da Esnaf ve KOBİ’yer Her Mevsim Yaz” adıyla sunulan kampanyada tüm esnaf ve KOBİ’ler için uygun ve sabit faizli KOBİ kredisi seçeneği sunuluyor.

Kampanya kapsamında, 50 bin TL kredi tutarına kadarki seçeneklerde uygulanan Fibabanka esnaf kredisi faiz oranı yüzde 1,25 olarak belirlenmiş.

Çektiğiniz kredi tutarının binde 5’i oranında kredi tahsis ücreti tahsil edilen kampanyada 36 ay vade seçeneğine kadar Fibabanka KOBİ kredisi başvurusu yapmak mümkün.

50 bin TL kredi tutarı ve 36 ay vade örneği için;

Aylık taksit tutarı 1757 TL olarak hesaplanıyor.

Vergiler dahil kredi tahsis ücreti 525 TL, 555 TL sigorta ücretiyle birlikte toplam kredi masrafları 1080 TL olarak hesaplanıyor.

Bu örnek için aylık kredi maliyeti yüzde 1,46 iken toplam yıllık maliyet ise yüzde 17,53 olarak karşımıza çıkıyor.

Krediyi bu koşullarla 31 Aralık 2016 tarihine kadar kullanmanız mümkün.

Fibabanka ile birlikte daha birçok bankanın gerek esnaf ve KOBİ’ler için sunduğu esnaf kredilerini, gerekse standart ihtiyaç kredisi ürün ve kampanyalarını inceleyerek karar verebilirsiniz.

Enuygunkredi.com olarak her dönemde bankalar tarafından sunulan en uygun kredi seçeneklerini tek bir ekranda derlediğimiz ihtiyaç kredisi hesaplama aracı ile, sizin aklınızdaki kredi tutarı ve vadesine göre tek bir ekranda inceleyebilir, bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun seçeneğe güvenle kredi başvurusu yapabilirsiniz.

 

Kredi Notunun Sıfır Olması Ne Demek?

kredi-notu-sifir

Kredi notu uygulaması, uzun yıllardan beri Türkiye’de de uygulanmaya başlanan son derece gerekli bir uygulama. Bankalar ile ekonomik ilişkilerinizin bir özeti ve puanlaması şeklinde özetlenebilecek olan kredi notu, özellikle kredi başvurusu sırasında gelir belgesi ve belgede yazan kanıtlanabilir gelirle birlikte en önemli değişken. Kredi notu düşük olursa yükseltmek gerekiyor, bu cepte; peki kredi notunun sıfır olması ne demek?

Kredi Notu Nedir?

Önce bu temel sorudan başlayalım. Kredi notu, krediler ve kredi kartları gibi ürünleri kullanımınıza dair geçmişinizi içerir. Borçlarınızı ödeme alışkanlığınızın başarısına göre de yükselir veya düşer. Bankalarla bir şekilde alışverişe giren herkesin kredi notu düşük veya yüksek de olsa vardır.

Fakat kredi notunun sıfır olması, bankalarla herhangi bir diyaloğa girmediğiniz anlamına gelir. Yani geçmişte kredi kartı veya kredi kullanmadıysanız kredi notu sıfır olacaktır.

Kredi Notu Sıfır Olana Kredi Verilir mi?

Soruyu tersten düşününce, “yüksek değil, ama düşük de değil, yani sicilim temiz” diye düşünebilirsiniz fakat durum öyle değil. Kredi başvurusu sırasında bankalar size krediyi ödeyebileceğinize dair güvenmek ister ve bunun için de kredi notu gibi bir referans bilgiye ihtiyaç duyarlar.

Dolayısıyla kredi notunuz sıfırsa kredi başvurusu kabul edilmeyecektir.

Nasıl Kredi Notu Sahibi Olabilirim?

Cevap açık: Faturalardan borçlarınıza kadar tüm ödemelerinizi zamanında yapın ve banka ürünleri kullanmaya başlayın. Kredi kartı bunlar içerisinde en hızlı yol almanızı sağlayacak olan üründür. İşlem yaptıkça ve ödemelerinizi düzenli gerçekleştirdikçe kısa vadede kredi notunuz artmaya ve gelir belgenizdeki tutara uygun bir tutarda kredi başvurusu yapabilmeye başlayacaksınız.

48 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Hesaplama

48-ay-vadeli-ihtiyac-kredisi-hesaplama

İhtiyaç kredisi başvurusu yapmak için kredi veren bankalar ve ihtiyaç kredisi faiz oranları arasında ihtiyaç kredisi hesaplama yapanlar, uzun bir zamandır en fazla 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi üzerine işlem yapıyorlar, 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi seçeneklerini az sayıda banka, özel ürün ve kampanyalarla sunuyorlardı.

Bir süre önce, tüketici ve ülke ekonomisine dair bazı tedbirler için 36 ayla sınırlandırılan ihtiyaç kredisi vadeleri, aradan geçen zamanda değişen koşullarla tüketiciler için zorluk haline gelmeye ve dolayısıyla kredilerin geri ödenmesi aşamasında önemli sorunlar ortaya çıkarmaya başladı. Özellikle yüksek tutarlı ihtiyaç kredisi kullanan tüketiciler için bu, daha büyük bir sorundu.

İhtiyaç Kredisi Vade Uzatımı

Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz süreçte gerçekleştirilen toplantının ardından açıklama yapan Başbakan Binali, bir dizi düzenleme kapsamında ihtiyaç kredisi vade uzatımı için de müjde vermişti ki 27 Eylül 2016 itibariyle Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenleme kapsamında, ihtiyaç kredisi vadeleri 48 aya kadar uzatıldı.

48 Ay Vadeli İhtiyaç Kredileri

Bu düzenleme kapsamında yeni ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak için 48 ay vadeli ihtiyaç kredileri üzerinden kredi hesaplaması yapacak tüketiciler için en güncel faizler, en popüler bankalar ve kredileri ile ilgili olarak kredi hesaplama verilerini Enuygunkredi.com olarak derlemek istedik.

Aşağıda bilgilendirme amaçlı olarak sunduğumuz bankaların ve kredilerin yanı sıra daha birçok banka ve kredi olduğunu hatırlatmak isteriz.

Birçok banka ve ihtiyaç kredisi seçenekleri arasında karşılaştırmalı ihtiyaç kredisi seçeneklerini incelemek, tek bir ekranda faiz ve taksitleri görerek sizin için en uygun ihtiyaç kredisi olduğunu düşündüğünüz bankanın kredi başvurusu ekranına doğrudan yönlendirilmek için Enuygunkredi.com ihtiyaç kredisi hesaplama aracı 7/24 bir tık ötenizde.

10 Bin TL 48 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Hesaplama

10000 TL 48 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi
Banka Adı Faiz Oranı (%) Aylık Taksit (TL) Toplam Geri Ödeme (TL)
ING Bank 1,29 296,77 14.294,96
İş Bankası 1,32 299,04 14.403,92
Akbank 1,39 304,39 14.660,72
Burgan Bank 1,25 293,75 14.150,00
Odeabank 1,29 296.77 14.294,96
Finansbank 1,20 290,00 13.970,00
Halkbank 1,33 299,80 14.390,40
Vakıfbank 1,26 294.50 14.186,00

20 Bin TL 48 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Bu süreçteki 20 bin TL ve 48 ay vadeli kredi hesaplama verileri şöyle:

20000 TL 48 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi
Banka Adı Faiz Oranı (%) Aylık Taksit (TL) Toplam Geri Ödeme (TL)
ING Bank 1,29 593,54 20.589,92
İş Bankası 1,25 587,50 28.300,00
Şekerbank 1,84 679,94 32.737,12
Burgan Bank 1,25 587,50 28.300,00
Odeabank 1,29 593,54 28.589,92
Finansbank 1,20 580,00 27.940,00
Halkbank 1,33 599,61 28.781,28
Vakıfbank 1,26 589,01 28.372,48

30 Bin TL 48 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Yüksek tutarlı kredi kullanmak isteyenler için veriler şöyle:

30000 TL 48 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi
Banka Adı Faiz Oranı (%) Aylık Taksit (TL) Toplam Geri Ödeme (TL)
ING Bank 1,29 890,31 42.884,88
İş Bankası 1,22 874.49 41.975,52
Şekerbank 1,84 1.019,91 49.105,68
Burgan Bank 1,25 881,25 42.450,00
Odeabank 1,29 890,31 42884,88
Finansbank 1,20 870,00 41.910,00
Halkbank 1,33 899,41 43.171,68
Vakıfbank 1,26 883,51 42.558,48

 

Kredi ve Kredi Kartı Düzenlemesi Yürürlükte, Peki Ne Değişti?

2016-kredi-kredikarti-duzenlemeleri

Ekonomi ve Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı ve Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamaları ile müjdesi verilen ve 27 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazete yayınıyla resmen yürürlüğe giren kredi ve kredi kartı düzenlemeleri birçok tüketici için iyi haber niteliğinde değerlendiriliyor.

Kredi düzenlemeleri ve kredi kartı düzenlemeleri kapsamında yürürlüğe giren bu değişikliklerle birlikte 2016 itibariyle nelerin değişeceğini sizler için özetledik.

Kredi Kartı Taksit Sayısı Artırıldı

Geçtiğimiz yıl yapılan düzenleme ile kredi kartı ile alışverişlerde ve nakit çekimlerde 9 ayla sınırlanan taksitlendirme süresi bu düzenleme kapsamında yeniden 9 aydan 12 aya çıkarıldı.

Kredi kartı taksit işlemlerinde beyaz eşya haricindeki tüm elektronik alımları için getirilen sınır ise 6 ay olarak belirlendi.

Özellikle altını çizmek gerekir ki söz konusu kredi kartı taksit yasağı; gıda, market, cep telefonu, akaryakıt, alkollü içki ve yurt dışı harcamaları işlemlerinde devam edecek. Bu kalemler dışındaki harcamalar için 9 ay yerine 12 ay taksit sınırı geldi.

Kredi Kartı Alt Limiti de Artırıldı

Kredi kartı limitleri ile ilgili olarak yine 2015 yılının Şubat ayı yapılan düzenlemelerle limitler sınırlandırılmış, kredi kartı limitleri, kullanıcı gelirinin 4 katını aşmayacak şekilde düzenlenmişti.

27 Eylül 2016 itibariyle yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle birlikte ise limitlerin, tüketici gelirinin 4 katı kadar düzenlenmesi kararlaştırıldı. Bu hesaba göre, 1300 TL olan asgari net ücreti ışığında, dört katının, yani kredi kartı alt limitinin 5200 TL olacağı belirlenmiş oldu.

Kredi Kartı Borç Yapılandırma Süresi Uzatıldı

Ödenmekte zorlanan kredi kartı borçları için uygulanan çözümler içerisinde en popüleri olan kredi kartı borç yapılandırma uygulaması için bankalar, farklı vadeler ve faizler uyguluyordu.

Yapılan bu yeni düzenleme ile birlikte kredi kartı borcunu ödeyemeyen tüketiciler bankalarla anlaşabilecekler ve sadece bir kere yapılmak şartıyla 72 aya kadar varan vadelerde borç yapılandırma şansı tüketicilere ve bankara tanınacak.

İhtiyaç Kredisi Vade Süresi Uzatıldı

27 Eylül 2016 banka düzenlemeleri kapsamında en heyecanla beklenen madde de ihtiyaç kredileri için yapılacak vade uzatımı olmuştu.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenlemeler ile, birlikte ihtiyaç kredileri için tanınan maksimum vade uzunluğu 36 aya kadar uzatılmıştı. Vade süresi 36 ayla kısıtlanmasına rağmen yüksek tutarlı ihtiyaç kredisi çeken tüketiciler için bu süre, aylık taksitlere yüksek rakamlar olarak yansıyordu ve ödeme koşullarını da son derece zor durumda bırakıyordu.

Bazı bankalar özel kredi ürünleri ve kampanyaları kapsamında 48 aya kadar vade uzatımını istisnai olarak yapabilse de genel olarak böyle bir uygulama yoktu. Şimdi, yeni düzenlemeler ile birlikte artık tüketiciler, ihtiyaç kredisi başvurusu işlemlerini 48 ay vadeye kadar uzatabilecek, bu sayede taksit oranlarını da düşürebilecekler.

Yine de önemli bir not: Vade ne kadar uzarsa faizden kaynaklanan aylık ve yıllık maliyetin arttığını, dolayısıyla toplam geri ödeme tutarının da yükseldiğini hatırlatalım.

Konut Kredisi Kredilendirme Oranı Yükseltildi

Konut kredisi kredilendirme işlemleriyle ilgili yaygın yanlış kanı, tüketicilerin alacakları evin tamamına kredi çekebilecekleri yönündeydi. Oysa 27 Eylül’e kadarki uygulamalarda tüketiciler, ev fiyatının ancak % 75’ine kadar kredi çekebiliyor, kalan kısmı için de peşinat ödemeleri gerekiyordu.

İşte, yapılan yeni düzenleme ile birlikte artık bu oran yüzde 75’ten yüzde 80’e kadar çekildi. Bu da dolaylı olarak, bulunması gereken konut kredisi peşinatının artık yüzde 5 daha az olması anlamına geliyor.