Konut Kredisi Başvuru Planı Yapanlar, Bunlara Dikkat

0konutkredisibaşvuruplanı

 

Ev almak, hem içinde yaşamak, hem çocuklara ve torunlara bırakacak bir ekonomik güvence edinmek ve hem de bir yatırım yapmak için kurulan hayallerin ve yapılan planların başında geliyor.

Gerek içinde yaşamak için, gerek yatırım yapmak için olsun ev almak ve elbette finansman sağlamak için konut kredisi başvurusu yapmak, pek çok yatırım aracı ve kredi türüne göre son derece uzun vadeli, zahmetli ve iyi planlaması gereken bir süreç olarak karşımıza çıkıyor.

Öyle ki, kafamızdaki planlamaya en uygun şekilde konut kredisi kullanma planlaması yaparken sadece konut kredisi başvurusu için bankaya gitme planı yaparak değil, çok daha öncesinden başlamak gerekiyor düşünmeye. Çünkü işin içinde konut kredisi alamamak gibi bir ihtimal de var.

Ne Kadar Konut Kredisi Alabilirim?

Evet, sormanız gereken ilk soru “Konut kredisi alabilir miyim?” ise ve cevabı evetse iş hemen bitmiyor. Bu sefer de “Ne kadar konut kredisi alabilirim?” sorunu çıkıyor karşımıza. Diğer kredilerde olduğu için bankalardan kredi alabilmek için bir dizi kuralı ve şartı yerine getirme gerekliliği söz konusu ve bunun için de çok önceden düşünmek gerekiyor.

Kredide Gelir Belgesi ve Kredi Notu En Önemlisi

Bankalar kredi verirken nelere dikkat eder? Bu sorunun en önemli iki cevabı gelir belgesi ve kredi notu. En önemlisi hangisi, derseniz de kredi notu deriz.

Bu yüzden de isterseniz hemen, isterseniz üç yıl, isterseniz 5 yıl sonrası için olsun, fark etmez; konut kredisi almayı düşünüyorsanız hazırlıklara şimdiden başlamanız gerekiyor. Çünkü bir kredi notu sahibi olmanız ve bunu yüksek tutmanız gerekiyor.

Konut Kredisi İçin Kredi Notu Yüksek Olmalı

Diğer kredi türlerinde kredi notu belirli bir seviyeden düşük olsa bile bazı kampanya ve ürünlerle yüksek faizli de olsa ihtiyaç kredisi veya taşıt kredisi kullanma şansınız yok değil. Ancak konut kredisi yüksek tutarlı ve uzun vadeli bir kredi olduğu için planları baştan sıkı tutmak şart.

Bunun için de öncelikle bir kredi notu oluşturmanız gerekiyor, tabii yoksa… Bankalarla hiçbir ilginiz bu zamana kadar olmamışsa ancak konut kredisi başvurusu yapacaksanız, bir kredi kartı alın. Hatta düşük tutarlı bir ihtiyaç kredisi de kullanarak ve tüm bu ürünlerin ödemelerini zamanında yaparak hem kredi notunuzu veritabanı üzerinde oluşturabilir, hem de doğrudan yüksek tutmaya yönelik birkaç hamle yapmış olursunuz.

Kredi Notu Düşükse Ne Yapmak Gerekir?

Diyelim ki kredi kartı ve kredi kullandınız ve bir şekilde düşük kredi notunuz var. Bunun için öncelikle mutlaka borçlarınızı kapatmanız gerekiyor. Doğrudan borç kapatacak durumda değilseniz uygun koşullarla kredi yapılandırma, kredi kartı yapılandırma işlemleri yapmayı ya da bir bankadaki kredi borcunuzu kredi taşıma (refinansman) yöntemiyle bir başka bankada daha düşük faiz ve taksitlerle ödeme yöntemini kullanın.

Bu sayede ileri vadede yapacağınız konut kredisi başvurusu için iyi bir altyapı oluşturmuş olursunuz.

Konut Kredisinde Peşinat

Unutmayın ki kredi notunuz ve gelir belgeniz ne olursa olsun bankalar, alacağınız evin yüzde 75’ine kadar kredilendirme yapıp kalanını peşinat olarak isteyecek. Bunun için de birikim yapmaya çalışmakta fayda var. Eğer sonrada durumu toparlayarak konut kredisi yatırımı yapacaksanız ama son aşamada kredi notunuz iyiyse, konut kredisi peşinatı için bankalardan ihtiyaç kredisi de çekebileceğinizi unutmayın.

En Uygun Konut Kredisi

Alacağınız kredinin en uygun konut kredisi olduğuna emin olmak için güvenilir bir karşılaştırma ve hesaplama süreci geçirmeye dikkat edin. Konut kredisi hesaplama aracımız ile Enuygunkredi.com güvencesi üzerinden en güncel verilere ulaşarak dilediğiniz seçeneğe başvurabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir