Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası Nedir, Ne Kadardır?

konut-kredisi-erken-odeme

Konut kredileri, uzun vadeli yatırımlarda en popüler tercih olan ev sahibi olmak için kredi türleri arasında en çok kredi hesaplama ve kredi başvurusu alan kredi türüdür. Uzun vadeli ve yüksek tutarlı bir kredi olduğu için de bürokratik aşamaları oldukça detaylı bir kredi süreci olduğunu da bilmek gerek. Bu sürecin parçalarından birisi de konut kredisi erken ödeme cezası.

Erken Ödeme Cezası Nedir?

Neden erken ödeyince ceza da ödemeniz gerektiğini merak edebilirsiniz. Konut kredileri uzun vadeli krediler olduğu için en başta belirlenen ödeme planının dışına çıkıldığ zaman, bankaların faiz gelirlerini de düşüren bir durum olmasından ötürü bankalar, krediyi erken kapatmak isteyenlere belirli oranlarda cezalar keserler.

Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası Ne Kadar?

Bu konudaki düzenlemeler biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. En son 2014 Mayıs’ında yayınlanan düzenlemelerde, tüketicilere kredi borçlarının bir kısmını veya tamamını erken ödeme serbestliği ve bankalara da erken ödemelerde indirim zorunluğu geldi.

Fakat, aldığınız kredi sabit faizli kredi ürünüyse ve kredi sözleşmesinde buna dair bir ibare yer almışsa, erken kredi ödemelerinde bankalar sizden ceza ödemesi alabilir.

Söz konusu düzenlemede kredi erken ödeme cezası olarak belirlenen yüzde 2 oranı, Tüketici Kanunu’ndaki son düzenlemede şöyle sınırlandı:

  • Kalan vade 36 aydan kısaysa erken kapatma cezası en fazla yüzde 1,
  • Kalan vade 36 aydan fazlaysa en fazla yüzde 2 oranında erken ödeme cezası talep edilir.

Tüm bunlar göz önüne alındığında kredi başvurusu esnasında imzaladığınız kredi sözleşmesini dikkatle okuyup, aklınıza yatmayan noktaları bankayla görüşmenizde fayda var.

En uygun kredi seçenekleri için Enuygunkredi.com kredi hesaplama aracı bir tık ötenizde…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir