Taşıt Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

tasitkredisicekerken

Taşıt kredisi ile araba almak bugünün ekonomik koşullarında herhalde en geçerli ve mantıklı yöntemlerden birisi olsa gerek. Özellikle 2015 yılı itibariyle otomotiv sektöründe yaşanan genişlemeler ve markaların sunduğu güncel kampanyalar ile yeni bir otomobil sahibi olmak için en uygun dönemlerden birinde olduğumuz bir gerçek.

Eğer siz de taşıt kredisi başvurusu ile hayalinizdeki arabaya sahip olmak isteyenlerdenseniz taşıt kredisi başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenleri bu yazıda bulabileceğiniz gibi Enuygunkredi.com taşıt kredisi hesaplama sayfası ile bankaların sunduğu faiz oranlarına en son güncellemeler ile ulaşarak başvuru işleminizi Enuygunkredi.com üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Sıfır Taşıt Kredisi mi İkinci El Taşıt Kredisi mi?

Unutmayın ki satın almak istediğiniz taşıt ister sıfır kilometre olsun ister ikinci el olsun, taşıt kredisi başvurusu yapma imkanına sahipsiniz. Burada önemli olan nokta, hangi tür arabayı satın alacaksanız, onunla ilgili olan taşıt kredisi ürünleri arasında inceleme yapmanızdır. Çünkü bankaların ürünleri ve kampanyaları üzerinden sundukları taşıt kredisi faiz oranları, satın alınacak arabanın değerine, dolayısıyla sıfır veya ikinci el olmasına göre değişebiliyor.

Taşıt kredisi kullanmak için diğer tüketici kredilerinde geçerli olan 36 ay vadeli kredi limitinin aksine sadece taşıt kredilerine özel olmak üzere 48 ay vadeye kadar vadeler artırılabilir.

Hangi Arabaya Kredi Çıkar?

Sorudan da anlaşılacağı üzere taşıt kredisi başvurusu için gerekli şartları tamamlasanız, hatta gelir belgesi ile onay alsanız bile her arabaya taşıt kredisi çıkmayabilir.

Özellikle ikinci el taşıt kredisi başvurusu yapanlarda bankaların belirlediği birtakım model sınırı vardır. Bankadan bankaya değişebilen ancak aralarında çok uçurum olmayan bu uygulama kapsamında, belirli bazı modellerin altında kalan araçlar için taşıt kredisi verilmez. Çünkü bu arabalar antika ya da hurda sayılır.

Ne kadar taşıt kredisi alabilirim?” sorusu da merak edilen bir başka konudur. Bilmeniz gerekiyor ki taşıt kredisi tutarı, satın almak istediğiniz aracın tam fiyatı kadar olmayacaktır. Bu en çok sürpriz yaşanan aşamadır. Bankalar taşıt kredisi verirken birbirlerinden farklı koşullar sunsa da genel geçe bir taşıt kredisi hesaplama örneği olarak şu şekilde kredilendirme yapılır;

Satın alınan arabanın piyasa değeri 50 bin Tl ve altın ise arabanın fiyatının azami yüzde 70’lik kısmına kadar kredilendirme yapılır.

Eğer alınan arabanın fiyatı 50 bin TL ve üzeri tutardaysa; 50 bin TL’ye kadar belirlenen fiyatın en fazla yüzde 70’ine kadar kredilendirme yapılırken, bu tutarın üstündeki tutar bölümü için toplamda en fazla yüzde 50’sine kadar taşıt kredisi verilir.

Taşıt Kredisinde Alınan Masraf Kalemleri

Her kredi türünde ve seçeneğinde alınan belli başlı masraf kalemleri taşıt kredisi için de geçerli. buna göre, taşıt kredisi tahsis ücreti, eğer belirli bir kampanya özelinde taşıt kredisi başvurusu yapmıyorsanız, kullandığınız kredinin binde 5’i tutarında tahsil ediliyor.

Taşıt kredisinde alınan vergiler, çektiğiniz kredinin faizlerine göre hesaplanıyor. Burada yüzde 5 oranında BSMV ve KKDF tahsil ediliyor.

Tüm bu bilgilerden hareketle, tüm kredilerde geçerli olduğu üzere, taşıt kredisi başvurusu yapmadan önce sıkı bir taşıt kredisi hesaplama aşaması geçirmeniz gerekir. Bu sayede standart koşullar ve masrafların yanı sıra hem düşük faizli taşıt kredisi seçeneklerini hem de belki masrafsız veya düşük masraflı kampanyaları bulabilirsiniz. Bu yüzden Enuygunkredi.com olarak taşıt kredisi hesaplama aracı ile bankalardan sürekli derlenen güncel faiz oranlarını sizlere sunuyor ve cebinize uygun olan koşulları sunan banka ile çalışmanızı sağlıyoruz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir