Emlakçı Komisyonu Hesaplama

Emlakçı Komisyonu Hesaplama
Emlakçı Komisyonu Hesaplama Emlakçı Satıştan Ne Kadar Komisyon Alır?
Ev veya gayrimenkul alım satımlarında önemli unsurlardan birisi de elbette alıcı ve satıcıyı bir araya getiren emlakçılar. Emlakçılar, yaptıkları satışlar üzerinden belirli oranlarda komisyon alma hakkına sahiptirler. Adil bir alışveriş için yasal olarak belirlenen bu oranları da ev alıp satarken bilmekte yarar var.

Emlakçı komisyonu ya da emlakçı alım satım komisyonu olarak bilinen bu tutar da tıpkı tapu harcı gibi evin satış tutarı üzerinden hesaplanıyor. 

Buna göre 2016 yılı itibariyle emlakçı komisyonu yüzde 2 olarak belirlenmiş durumda. Ancak bu yüzde 2’lik oran hem alıcıdan, hem de satıcıdan ayrı ayrı alınıyor. Yani toplamda emlakçının eline yüzde 2 alıcıdan, yüzde 2 satıcıdan olmak üzere satış tutarının yüzde 4’ü ödenmek durumunda.

Emlakçı komisyonu hesaplama örneği vermek gerekirse;
Satılan evin tutarı 200 bin TL ise, bunun yüzde 2’si olarak 4 bin TL, hem alıcıdan hem de satıcıdan alınarak toplamda emlakçının komisyonu 8 bin TL olarak ödenmek zorunda.
Yorumlar
Doğrulama Kodu
selim sander | 14.03.2016 22:55
komisyon ücretinin %2 + kdv olmasının yasal dayanağı nedir? bazı yerlerde kdv dahil %3 olarak da belirtilmiş. Hangi yasal düzenlemeye dayanarak hangi oranı baz almalıyız?
enuygunkredi.com
Merhaba, Emlak komisyon ücreti İstanbul Ticaret Odası tarafından belirlenmiştir. Aşağıdaki linke tıklayarak gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz. Kaynak: http://www.ito.org.tr/wps/portal/egitim?WCM_GLOBAL_CONTEXT=sozlesmeler
Tüm Hesaplamalar
Emlakçı Komisyonu Hesaplama
Tapu Harcı Hesaplama
Gayrimenkul Değer Artış Vergisi Hesaplama