Kredi

Kredi Kullanımı

En Uygun Kredi Hangisi?

En uygun kredi seçeneği, sizin aylık bütçenize ve ödeme durumunuza en iyi uyan kredi seçeneği olacaktır. Kredi vadenizi orta ya da uzun süreli olarak seçtiyseniz, bu süreç boyunca düzenli olarak ödeyebileceğinize emin olmalısınız.

Kredi Hesaplama Nasıl Yapılıyor?

Kredi hesaplama yaparken; -Menüden, hesaplama yapmak istediğiniz kredi türü sekmesine (ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi) gidin. -Hesaplama yapmak istediğiniz kredi türünü seçin, kredi tutarını ve vade süresini girin. -Çıkan ekranda bankaların o an, sizin hesapladığınız ölçütlere hangi taksit ve koşulları sunduğunu görebileceksiniz.

Kredi Hesaplama

Nereden Yapılıyor?
Kredi hesaplama ekranına yukarıdaki menüden ulaşabilirsiniz. Hangi kredi türünü seçmek istiyorsanız; ihtiyaç kredisi, konut kredisi ya da taşıt kredisi sekmesine tıklayarak dilediğiniz ekrana gidebilirsiniz

Bankaların Kredi Verme Şartları Nelerdir?

Bankalar, kredi başvurusu için karar verirken her şeyden önce Kredi Kayıt Bürosu (KKB) puanınıza bakarlar. Bu puan sizin kredi ve kredi kartı borçlarınız ile ilgili ödeme alışkanlıklarınızın kayıt edildiği, borçlarınız ve ödemeleriniz ile ilgili performansızın değerlendirildiği bir puandır. Ayrıca bankalar, kredi başvurusunda sizden mutlaka gelir belgesi talep ederler. Çalıştığınız işten ya da varlıklarınızdan elde ettiğiniz aylık belgelenebilir gelire bakarak ödeme performansız ile ilgili değerlendirme yaparak size verebilecekleri kredi tutarı ve taksit ödemeleri için kararlarını verirler. Gelir belgesi yoksa ya da belgelenebilir geliriniz, talep ettiğiniz krediye yetmiyorsa, halihazırda bir gayrimenkulünüz olması durumunda ipotek ettirerek şansınızı artırabilirsiniz.

Hangi Kredilerde İpotek Uygulanır?

Bankalar, özellikle konut kredisi başvurularının kabul edilmesi durumunda krediye konu olan konutu, kredi vadesi süresince ipotek altında tutar. Bunun haricinde ihtiyaç kredilerinden ticari kredilere kadar belli ürünlerde veya kampanyalarda ipotekli kredi başvurusu şansı sunulabiliyor. Ancak her ürün ve kampanya için bu geçerli değil.

KKB Puanı Nedir? KKB Sorgulama Nereden Yapılır?

KKB Puanı, tün bankalarda kullandığınız kredi, kart ve diğer borç ödemelerindeki geçmişinizin kayıt altına alınarak performansınızı ortaya koyan ve kredilendirme aşamasında bankaların dikkate aldığı bir puandır. KKB puanını öğrenmek için KKB sorgulama işlemi yapmak gerekir. Bunun için yakın zamanda hizmet vermeye başlayan Findeks.com üzerinden TC kimlik numarası ve bazı diğer bilgileri girerek güncel puanınızı öğrenebilirsiniz. Kredilerde Hayat Sigortası Neden Yapılır, Ne İşe Yarar? Kredi başvurusu yaptığınızda bankalar sizden hayat sigortası yaptırmanızı talep ederler. Yapılan son düzenlemeler ile birlikte sigorta yapma zorunluluğu olmamakla ve kredi aldığınız banka haricinde bir başka sigorta kurumundan da sigorta yaptırma hakkınız var. Kredilerde hayat sigortası, çeşitli yaşamsal risklerin gerçekleşmesi ihtimalinde, sürekli sakatlık ya da vefat gibi durumlarda, borcunuzun yasal mirasçılarınıza, yan aile üyelerine kalmasını engeller ve bankaya olan kredi borcunuz sigorta tarafından ödenir

Kredi Ön Onayı Nedir?

İnternet ve mobil teknolojinin gelişmesi ile birlikte kredi başvurusu kanalları interaktif ve dolaylı bir hale geldi. Yani bire bir bankaya yapılan kredi başvuruları olduğu gibi müşteriler artık internet üzerinden ihtiyaç kredisi hesaplama işlemleri yaparak kendilerine en uygun krediye internet üzerinden başvuru yapabiliyorlar. İnternetten kredi başvurusu yaptığınızda bankalar size otomatik bir cevap vererek, kredi ön onayınızın olumlu olduğuna ve sizi en yakın şubelerine çağırdıklarına dair bir mesaj gönderirler. Birçok tüketici, bu mesajın kesin onay olduğunu düşünerek hareket eder. Oysa banka ile bire bir görüşüp, gelir belgesi gibi belgelerinizi teslim etmedikçe dolaylı bir kesin onay alamazsınız. Yani banka görevlisine bire bir başvuru yapmak şarttır. Eğer kredi ön onayı verilmediyse, muhtemelen kredi notunuzun düşük olması sebebiyledir. Çünkü kredi başvurusu için TC Kimlik No’sunu gönderdiğinizde, banka otomatik olarak numaranızı sisteme girerek kredi notunuza ve ödeme geçmişinize bakar. Buradan alınan ilk sonuç olumluysa sizi şubeye davet eder.

Kredi Yapılandırma Nedir?

İnternet ve mobil teknolojinin gelişmesi ile birlikte kredi başvurusu kanalları interaktif ve dolaylı bir hale geldi. Yani bire bir bankaya yapılan kredi başvuruları olduğu gibi müşteriler artık internet üzerinden ihtiyaç kredisi hesaplama işlemleri yaparak kendilerine en uygun krediye internet üzerinden başvuru yapabiliyorlar. İnternetten kredi başvurusu yaptığınızda bankalar size otomatik bir cevap vererek, kredi ön onayınızın olumlu olduğuna ve sizi en yakın şubelerine çağırdıklarına dair bir mesaj gönderirler. Birçok tüketici, bu mesajın kesin onay olduğunu düşünerek hareket eder. Oysa banka ile bire bir görüşüp, gelir belgesi gibi belgelerinizi teslim etmedikçe dolaylı bir kesin onay alamazsınız. Yani banka görevlisine bire bir başvuru yapmak şarttır. Eğer kredi ön onayı verilmediyse, muhtemelen kredi notunuzun düşük olması sebebiyledir. Çünkü kredi başvurusu için TC Kimlik No’sunu gönderdiğinizde, banka otomatik olarak numaranızı sisteme girerek kredi notunuza ve ödeme geçmişinize bakar. Buradan alınan ilk sonuç olumluysa sizi şubeye davet eder. Kredi Yapılandırma Nedir? Kredi yapılandırma, kredi taşıma, kredi transfer ya da refinansman gibi isimlendirmelere sahip olan bu işlem, kredi borcunuzu bir bankadan bir başka bankaya taşıma işlemidir. Bir süre önce uygun oranlarla çektiğiniz, ancak ödemekte zorlanmaya başladığınız bir krediyi, faiz ve taksitleri daha uygun olan bir başka bankaya transfer ederek kredi taşıma işlemi yapabilirsiniz. Refinansman işlemi ile yeni bankanız sizin borcunuzu diğer bankaya öder ve daha düşük taksitlerle yeni bankanızda vadeleriniz devam eder. Masrafsız Kredi Kullanabilir miyim? Kredi tahsis ücreti ya da kredi dosya masrafı gibi isimlerle bilinen ücret, bankaların tüm kredi türlerinde tahsil ettikleri bir kalem olarak karşımıza çıkar. Bankaların yasal olarak bu ücreti tahsil etme hakları vardır. Özellikle masrafsız ihtiyaç kredisi olmak üzere tüm kredi türlerinde bankaların masrafsız kredi ürünleri ya da kampanyaları sunduğunu görürüz. Eğer masrafsız kredi kullanmak istiyorsanız detaylı bir kredi karşılaştırma işlemi ile bu ürün ve kampanyalara ulaşabilirsiniz. Fakat bankaların masrafsız kredi seçeneklerinde, kredi faiz oranlarını daha fazla uyguladıklarını da unutmamakta fayda var.

Kredi Nasıl Hesaplanır?

Kredi Hesaplaması yapılırken Kredi türü, tutar, vade, faiz oranı ve vergiler baz alınır. Ayrıca, vergiler arasında kredi türlerine göre farklılıklar bulunmaktadır: Konut Kredisi hesaplamasına bazı vergiler dahil edilmezken, ihtiyaç ve taşıt kredisine dahil edilmektedir. enuygunkredi.com'dan kolayca kredi hesaplaması yapabilirsiniz

İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Şartları Nelerdir?

İhtiyaç kredisi başvurusu yapmak için belirli bir şart yok, istediğiniz bankanın istediğiniz kredisine başvuru yaparak ön başvuru sonucunu kısa sürede öğrenebilirsiniz. Kredinin kabul edilmesi için ise gelir belgenizin olması, belgedeki gelirinizin başvurduğunuz krediyi ödeyebilmesi gerekli. Ayrıca daha önemli bir şart olarak, KKB kredi puanı ya da Findeks kredi notunuzun yüksek olması gereklidir.

Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilirim?

Kredi notunuza göre değişen oranlarda kredi çekebilirsiniz. Ayrıca bankaların ihtiyaç kredisi ürünleri ve ihtiyaç kredisi kampanyaları kapsamında sundukları üst başvuru limitleri de değişkenlik göstermektedir. Çekebileceğiniz kredi tutarı, belgelenilebilir geliriniz(maaş, kira vs.) doğrultusunda artmaktadır. İhtiyaç kredisi vadeleri azami 36 ay ile sınırlanmıştır.

İhtiyaç Kredisi Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

İhtiyaç kredisi başvurusunda; Nüfus cüzdanınız, sürücü belgeniz veya pasaportunuzun aslı ve fotokopisi talep edilir Eğer banka gerekli görürse adresinizi de teyit etmek için bir ikametgah belgesi istenebilir. Gelir belgesi istenir. Bu belgeler başvuru kimliğinize göre değişiyor. Başvuru yapan kişiye göre; Ücretli çalışanlardan maaş bordrosu veya net maaş miktarını gösteren işyeri tarafından onaylanmış belge Serbest meslek sahipleri için vergi levhaları Birden fazla ortaklı şirket ortakları için vergi levhası ya da Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan kuruluş ilanının fotokopisi Gayrimenkul geliri sahibi olanlar için tapu belgesinin aslı ve fotokopisi Emekliler için ise hesap cüzdanı yeterli olabiliyor.

İhtiyaç Kredisi Ne İçin Çekilebilir?

İhtiyaç kredisi kampanyaları ve ürünleri farklı isimlerle, farklı ihtiyaçlara yönelik olarak sunulsa da ister nakit para ihtiyacınız, ister alışveriş, ister eğitim masrafları, düğün harcamaları, tatil planları için olsun, nakit gereken tüm ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz. Bankalar, spesifik kampanyalar ve ürünler haricinde kredinizi ne için çekeceğinizden çok ödeyebilir ödeyemeyeceğinizle ilgilenir.

İhtiyaç Kredisi Türleri Ne Anlama Geliyor?

Bankalar, ihtiyaç kredisi kampanyaları veya ürünleri için çeşitli isimlendirmeler yaparak müşterilerine sunar. Tatil kredisi, düğün kredisi, alışveriş kredisi, eğitim kredisi gibi... Bu kredi çeşitlerinde, eğer kampanya veya ürün koşulları içerisinde spesifik bir özellik belirtilmemişse aslında bir fark yoktur. Sözgelimi, banka sizden tatil kredisi için tatil ile ilgili bir belge ya da düğün kredisi için evlilik cüzdanı talep etmez. Kampanya duyurusunu daha iyi yapabilmek için dönemlere göre böyle isimlendirmeler yapılabilir. Ancak, alışveriş kredisi seçenekleri aslında halihazırda yapmış olduğunuz alışverişi taksitlendirme üzerine kurulduğu için buradaki faizler daha yüksek ve başvuru limitleri daha farklı olacaktır. Dolayısıyla bir kredinin sizin ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun ihtiyaç kredisi olduğunu anlamak için kredinin koşullarını ve faiz ile masraf verilerini çok dikkatli şekilde incelemenizde fayda var.
Konut Kredisi
Konut Kredisi Koşulları Nelerdir?
Konut kredisi başvurunuzun kabul edilmesi için; 23-65 yaş arasında olmalı, risk istihbaratında herhangi bir olumsuzluğunuz olmamalı ve gelirinizi belgeleyebilecek durumda olmalısınız. Konut kredisinde yaş hesabı şöyledir: başvuru yapacak kişinin yaşı ile kredinin yıl olarak vadesi toplamı 70’i geçmemeli. Başvurunuzun kabul edilmesinde, hane halkı gelirinin en az 1000 TL olması gerekiyor. Konut kredisi başvurusu için sunulan maksimum vade süresi 10 yıl, yani 120 ay olarak belirlenmiştir.

Ne Kadar Konut Kredisi

Alabilirim?
Bu durum, sizin kredi notunuza ve belgelenebilir gelirinize göre değiştiği gibi bankaların konut kredisinde kredilendirme sınırları da vardır. Konut kredisi kredilendirme oranı % 75 olarak belirlenmiştir. Satın almak istediğiniz konutun % 75’ine kadar kredi çekebilir, kalan % 25 için peşinat ödemesi veya başka bir kredi kullanımı yapabilirsiniz
Hangi Evlere Konut Kredisi Verilir?
Almak istediğiniz ev başvuru yaptığınız şehrin içinde veya dışında olabilir. Ofisten apartman dairesine, müstakil evden mağazaya kadar tüm gayrimenkul türleri için konut kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Ancak kredilendirme yapılacak olan evin inşaatının tamamlanmış ve yapı kullanma izin belgesinin verilmiş olması gereklidir. Birçok banka, belirli konut projeleri ile anlaşarak daha uygun ödeme koşulları da sunabiliyor.
Satın Aldığım Evin Gerçek Değerini Nasıl Hesaplarım?
Bir evin gerçek değeri, belli başlı birkaç unsura göre belirlenir. Bu noktada; evin konumu, evin yapısı ve yaşı, fiziksel özelliklerinin sağlam ve konforlu olması, etrafındaki ulaşım, sosyal kurumlar, alışveriş, sağlık kurumları gibi imkanların zenginliği ve buna benzer unsurlar evin fiyatını belirler. Ayrıca evin kira fiyatına göre de fiyatını aşağı yukarı belirlemek mümkündür. Konut kredisi ile ev satın aldığınızda, evin değerini belirleme işlemi sizin yerinize konut eksperleri tarafından yapılmaktadır. Konut kredisi başvurusunu kabul eden banka, sizin için bu işlemleri gerçekleştirir ve çektiğiniz krediden belirli tutarlarda bir ücret tahsil eder. Bunun adı “konut kredisi ekspertiz ücreti” olarak belirlenmiştir.

Konut Kredisinde Hangi Masraflar Alınır?

Her kredi türünde olduğu gibi konut kredisi başvurunuz kabul edildiğinde de bazı masraflar, kredinizden kesilmektedir. Ancak konut kredisi neticede bir ürün almaya yönelik ve uzun vadeli bir kredi seçeneği olduğu için masraf kalemleri daha fazla ve çeşitlidir. Konut kredisi için ödemeniz gereken peşinat haricinde kesilen ücretler genel itibariyle şöyledir: Konut kredisi tahsis ücreti, ya da bilinen adıyla dosya masrafı, her kredi türünde olduğu gibi standart olarak tahsil edilen banka masraf ücretidir. Çektiğiniz kredi tutarının en fazla binde 5’i oranında ( % 0,05) alınır. Konut kredisi ekspertiz ücreti, evin değerini hesaplamak için bankaların BDDK veya SPK uzmanlarıyla yaptıkları tespit ve keşif işlemi için tahsil ettikleri ücrettir. En fazla fatura tutarı kadarı sizden tahsil edilebilir. Eğer konut krediniz kabul edildiği halde cayma hakkınızı kullanırsanız ve o sırada ekspertiz ücreti ödenmişse, iadesi olmaz.
Konut Kredisinde Hangi Sigortalar Yaptırılır?
Önceki başlıkta da belirttiğimiz üzere, konut kredisi sigortaları da bu kredi türünün uzun vadeli ve yüksek tutarlı olması, bir taşınmaz satın alınması sebebiyle diğer kredilere göre farklıdır. Konut kredisinde de hayat sigortası söz konusudur ve sürekli sakatlık ya da vefat durumlarında borcunuzun sigorta tarafından karşılanması için yapılır. Konut sigortası, evinizi yangın, doğal afetler, hırsızlık, terör, halk hareketleri ve grev gibi ihtimallere karşı koruma altına alır. Yıllık olarak düzenlenir ve yenilenir. Konut kredisinde deprem sigortası, yani bilinen adıyla DASK da evinizi deprem ve deprem kaynaklı hasarlara karşı koruma altına alır. Son düzenlemeler ile ev satın aldığınızda DASK yaptırma zorunluluğu vardır. DASK olmayan evlere elektrik aboneliği verilmemektedir.
Konut Kredisinde Peşinat Var mıdır?
İlk kez konut kredisi başvurusu yapacak olan çoğu kişi, konut kredisinde peşinat konusunu gözden kaçırır ya da yanlış anlar. Konut kredisi, ihtiyaç kredileri gibi ihtiyacınızın tamamına kredilendirme yapmaz. Konut kredisi peşinatı, satın almak istediğiniz evin fiyatı belirlendikten, yani ekspertiz işlemleri gerçekleştirildikten sonra, evin değerinin yaklaşık yüzde 20-25’ine kadar sizden tahsil edilir. Konut kredisi ise bu orandan geriye kalan kısım için yapılır.
Konut Kredisinde İstenen Belgeler Nelerdir?
Konut kredisinde, yukarıdaki yanıtlarda belirtilen standart belgelerin yanı sıra satın almak istediğiniz evin; Kat mülkiyeti tapusu, veya Kat irtifakı tapusu ve yapı kullanım izin belgesi, veya Kat irtifakı tapusu ve inşaat ruhsatının fotokopileri gibi belgeler talep edilir.
Taşıt Kredisi
Taşıt Kredisi Koşulları Nelerdir?
Diğer kredi seçeneklerinde de olduğu gibi gelir belgesi ve kredi notunun yeterli durumda olması gerekiyor. Ayrıca taşıt kredisi vade sınırının 48 ay olarak belirlendiğini de ekleyelim. Satın aldığınız arabanın, kredi vadesi süresince bankaya rehin olduğunu unutmayın.
Ne Kadar Taşıt Kredisi Alabilirim?
Taşıt kredileri için kredilendirme oranı maksimum % 70-75 oranlarına kadar sunulabiliyor. Ancak satın almak istediğiniz arabanın modeline, yaşına, sıfır kilometre araba ya da ikinci el araba olması gibi özelliklerine bağlı olarak da yapılabilir. Nadiren de olsa spesifik ürün ve kampanyalarda % 100 kredilendirme de söz konusu olabiliyor.
İkinci El Araba İçin Taşıt Kredisi Çekebilir miyim?
Elbette, bankalar ikinci el arabalar için ikinci el taşıt kredisi seçenekleri sunmaktadır. Ancak taşıt kredisi başvurusu yaptığınızda, kredinizi sıfır araba için mi yoksa ikinci el için mi çektiğinizi belirtmeniz gerekiyor. Bankadan bankaya değişmek üzere, taşıt kredisi verilen araçlarda yaş sınırı koyulmakta. Bazı bankalar 5 yaşına kadar araçlar için kredilendirme yaparken bazıları da 8 yaşa kadar yapabiliyorlar. Yine bankadan bankaya değişmek üzere, ikinci el taşıt kredisi faiz oranları değişiklik gösterebiliyor. Bazı bankalar aracın türü fark etmeksizin sabit faiz oranı sunarken, bazıları da ikinci el taşıt kredisi için daha düşük faizli seçenekler ya da masrafsız taşıt kredisi kampanyaları sunabiliyor.
Taşıt Kredisinde Kasko Zorunlu mu?
Taşıt kredisinde kasko yaptırmak, yasal olarak zorunlu bir işlem değil; ancak ve ancak müşterinin isteğine bağlı bir tercihtir. Bazı bankalar bunu bir dayatma şeklinde sunsa da kaskonuzu bir başka kurumdan yaptırma hakkınız da var. Önemli bir nokta da, birçok bankanın kasko işlemlerini kendilerinden yaptırmaları halinde müşterilere nispeten daha düşük faizli taşıt kredisi sunmalarıdır.
Kredi ile İlgili Bilgiler
Kredi Krediler, herkesin bütçesine, beklentilerine ve ihtiyaçlarına 

en uygun kredi faiz

, taksit ve koşulları ile planlarını gerçekleştirmek  ya da ihtiyaçları için acil para ihtiyaçlarını karşılamak isteyen herkes için olmazsa olmaz finansman kaynakları haline geldi.
 

Kredi veren bankalar

tarafından sunulan tüm kredi türleri ile siz de finansman arayışı içinde olduğunuz her alanda koşulları uygun ve 

düşük faizli kredi

başvurusu işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
En kolay kredi veren bankalara ve en uygun kredi koşullarına kolayca ulaşmanız için yanınızdayız.

Acil nakit ihtiyaçlarından tatil planlarına, eğitim masraflarından ev alışverişine kadar tüm ekonomik ihtiyaçlarınızı karşılamak için ihtiyaç kredisi seçeneklerinde; hayalinizdeki eve sahip olmak veya yatırım amaçlı ev satın almak için yüksek tutarlara kadar sunulan seçeneklerden 

en uygun konut kredisi

seçeneklerinde veya uzun zamandır almak istediğiniz arabayı almak, sahip olduğunuz arabanızı yenilemek için en uygun taşıt kredisi seçeneklerinde, bankalar tarafından değişik faiz ve koşul seçenekleriyle sunuluyor.

Anlık güncellenen yeni kredi bilgileri ve verileri ile ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi alanlarında başvurmak istediğiniz tüm kredi tutarları ve vadelerinde, hangi bankanın o an hangi kredi faiz oranlarını ve kredi masraflarını sunduğunu, hangi bankanın en kolay kredi verdiğini, en güncel verilerden derleyerek ekranınıza getiriyor, karşılaştırmalı kredi hesaplama listeleri ile en iyi krediye ulaşmanıza yardımcı oluyoruz.

Ayrıca “Ne kadar kredi çekebilirim, kredi çekmek için ne yapmak gerekir,

hangi bankalar en kolay kredi verir

” gibi daha birçok teknik sorunlarınız ile ilgili bilgiler, kredi başvurularında ve başvuru onayından sonra hangi kredi türünde ne gibi koşullarla karşılaşacağınız ile ilgili püf noktalarını da uzman yazıları ile sizlere sunuyoruz.